Na inicijativu Sportskog saveza grada Kruševca 2013. godine osnovan je
Sportski savez osoba sa invaliditetom „Kruševac“. Osnovni zadatak
SSOSIK-a je bio da promoviše sportske discipline kojima mogu da se bave osobe sa invaliditetom, da u redovne sportsko-rekreativne aktivnosti animira i uključi što veći broj osoba sa invaliditetom sa teritorije grada
Kruševca.
Prvi predsednik SSOSIK-a je Dejan Ivanović, ratni vojni invalid sa potkolenom amputacijom. Nogu je izgubio u ratnim sukobima na Kosovu i

Metohiji, 1999. godine u rejonu karaule „ Košare“.
Dejan Ivanović, predsednik Sportskog saveza osoba sa invaliditetom,
Kruševac
Generalni sekretar je Veroljub Smiljković, takođe ratni vojni invalid sa
100% telesnog oštećenja od posledica ranjavanja u rejonu opštine Uroševac, u ratnim sukobima na Kosovu i Metohiji, 1998. godini.

Svesni toga da je sport osoba sa invaliditetom u Kruševcu bio velika nepoznanica, animirati osobe sa invaliditetom da se bave sportom i razvijati sport za osobe sa invaliditetom je od samog početka veliki izazov.
Treba napomenuti, da su se rekreativnim i profesionalnim sportom decenijama unazad u Kruševcu bavila lica sa oštećenjem sluha, gluva i nagluva lica, kao i lica sa oštećenim vidom, slepa i slabovida lica. Na nacionalnom nivou su postojali Nacionalni sportski savez slepih i slabovidih i Nacionalni sportski savez gluvih i nagluvih, koji su uz pomoć njihovih udruženja organizovali lige, državna prvenstava, učešća na međunarodnim takmičenjima, evropskim, svetskim i olimpijskim.
Nije postojala nijedna sportska organizacija na nivou grada koja bi se bavila licima sa telesnim oštećenjem. Na nivou Republike Srbije je postojao
Sportski savez invalida Srbije. Velika podrška SSOSIK-u, od samog početka su bili Grad Kruševac, Sportski savez grada Kruševca, Sportski centar „Kruševac“. Sportski centar „Kruševac“ je ustupio kancelarijski prostor za rad SSOSIK-u u sklopu Sportskog centra. Udruženje „Podrška.
Prava. Pristup-Srbija“ je kompletno opremila kancelariju sa kancelarijskim nameštajem i opremom potrebnom za rad. SC „ Kruševac“ je stavio i sve svoje sportske objekte na raspolaganju SSOSIK-u za održavanje i organizovanje takmičenja i drugih sportskih manifestacija i treninga. Sportski savez osoba sa invaliditetom u Kruševcu je bio spreman za početak rada.

Prve aktivnosti SSOSIK-a na teritoriji Kruševca su bile: organizacija promocije ekipnih sportskih disciplina za osobe sa invaliditetom, sedeće odbojke i golbola.
Sa prvog meča sedeće odbojke u kruševačkoj Hali sportova 2015. godina
Sa promotivne utakmice golbola u kruševačkoj Gimnaziji, ekipa Kruševca,
2015. godine
Veliki problem u samom početku je bio kako animirati osobe sa invaliditetom da se bave sportom. Odmah se videlo da će za ekipne sportove trebati mnogo više vremena. U saradnji sa Klubom za podvodne aktivnosti počeli su sa prvim časovima ronjenja.

Za SSOIK je to bio veliki pomak kada su se na redovnim treninzima uključivale osobe sa invaliditetom. To je svima dalo volju za daljim radom.
Saradnja SSOSIK-a i Međuopštinske organizacije slepih iz Kruševca je dovela do saradnje sa Nacionalnim sportskim savezom slepih. Zahvaljujući uslovima sa kojim raspolaže Sportski centar „Kruševac“ i dobrom saradnjom sa srednjim i osnovnim školama kao i sa Domom učenika srednjih škola „Pane Đukić-Limar“, 2017. godine organizovan je prvi golbal kamp.
Tada je počela saradnja koja i danas traje. U saradnji sa Fakultetom za sport i fizičko vaspitanje Niškog univerziteta, 2018. godine, realizovan je sportski kamp za slepe i slabovide i 2019. godine, sportski kamp za slepu i slabovidu decu.
SSOSIK je postao važan partner u razvoju sporta za slepe i slabovide
Nacionalnom sportskom savezu slepih i slabovidih Srbije. Pomagali su u organizaciji sportskih kampova širom Srbije, tako da su zajedno krenuli sa organizacijom kampova i u drugim gradovima: Kragujevac, Leposavić, Zubin

Potok, Knjaževac, Karataš i drugim mestima. Darko Marisavljević, osoba sa oštećenim vidom, zavoleo je atletiku sa trinaest godina i počeo je aktivno da se bavi.
Trenira sa Jelenom Šućur iz atletskog kluba „ Kruševac“, koja je svojim radom dala veoma značajan doprinos razvoju sporta osoba sa invaliditetom u
Kruševcu, a pogotovu među slepim i slabovidima. Darko je do danas učestvovao na mnogim takmičenjima zajedno sa vodećim takmičarima i na državnim prvenstvima u atletici, u organizaciji Nacionalnog sportskog saveza slepih Srbije. Postizao je izvanredne rezultate i 2017. godine je proglašen za najboljeg sportistu sa invaliditetom.
Darko Marisavljević, jedan od najuspešnijih sportista sa invaliditetom iz
Kruševca

Kuglanje je još jedna redovna sportska aktivnost u kojoj su se slepi i slabovidi istakli. Snežana Radović je bila i član državne reprezentacije
2018. godine. Sandra Aleksić je takođe osvajala medalje na državnim prvenstvima i 2020. godine je proglašena za sportistu godine sa invaliditetom u Kruševcu.
Snežana Radović i Sandra Aleksić sa Državnog prvenstva Srbije u kuglanju za slepe i slabovide osobe
Zajedničkom saradnjom SSOSIK-a i Streličarskog kluba „Carska Strela“ od
2016. godine streličarstvo je postala još jedna sportska disciplina u koju su uključene osobe sa invaliditetom. Oni danas imaju mogućnosti da se rekreativno bave pikadom, stoni tenisom, boćanjem, ribolovom. Slepe i slabovide osobe mogu i parabiciklizmom. Sportski savez osoba sa invaliditetom ima podršku od gradske uprave Grada Kruševca, Sportskog centra Kruševac, Sportskog saveza grada Kruševca. Postigao je i dugogodišnju saradnju sa Fakultetom za sport i fizičko vaspitanje Niškog univerziteta, Sportskim savezom invalida Srbije. Sportski savez osoba sa invaliditetom. Kruševac je učinio mnogo za razvoj sporta osoba sa invaliditetom u Kruševcu, ali i u Srbiji.

Miloš Lukić, član KPB „Bela Stena“ i Darko Marisavljević, SSOSIK na vožnji tandem bicikla u Kruševcu
Kruševljani Dejan Ivanović i Veroljub Smiljković na treningu sa članovima
KKK „Naisus“ u Nišu, 2021. godine
